paravan logo biele

Kategórie

Web Summit 2018: Návod na prežitie + TOP momenty z posledného ročníka

Publikované January 9th, 2018

Uistite sa, že vás tento rok nezaskočí. Prinášame vám výživný report z technologickej konferencie Web Summit 2017, ktorý nám predstavil nielen trendy roku 2018, ale aj vzdialenejšej budúcnosti. A ak sa tento rok chystáte aj vy, nemali by ste vynechať ani naše tipy pre čo najlepší zážitok ☺.

Web Summitom žilo celé Portugalsko

Konferencia, ktorá je podľa Forbes najlepšou technologickou konferenciou na svete, privítala naposledy viac ako 60 000 účastníkov, 1 200 spíkrov a 2 600 novinárov v zastúpení z viac ako 120 krajín. Paravan nás vypravil, aby sme priniesli to najčerstvejšie a najzaujímavejšie, čo sa vo svete technológií aktuálne odohráva.

Skvela atmosfera na hlavnom podiu ☺️👌#websummit2017 #paravanisti

Príspevok, ktorý zdieľa paravanisti (@paravansk),

Rovnako ako v roku 2016, aj teraz sa Web Summit konal v portugalskom hlavnom meste Lisabon od 6. do 9. novembra. Konferenciu bolo v hlavnom meste cítiť všade. Zdalo sa nám, že sa jej v Lisabone všetko podriadilo. Už na letisku si nás v príletovej hale odchytili dobrovoľníci a pomohli vybaviť registráciu a lístok na verejnú dopravu.

Po prílete nás privítalo príjemné slnečné počasie s teplotami okolo 20°C, o ktorom sa kolegom na Slovensku mohlo len snívať ☺. Od prvého okamihu sme si mesto zamilovali. Bývali sme v historickom centre priamo vedľa pompéznej Lisabonskej katedrály, v útulne zariadenom apartmáne s výhľadom na rieku Tajo. Vďaka, Airbnb!

Prejdime však na to, čo zaujíma vás: Ako technológie vo svete napredujú a ako nám vedia zlepšiť život?

Hlavné highlighty Web Summitu 2017

AI, po našom umelá inteligencia

Nič nebolo na Web Summite skloňované tak často ako pojem AI. Venovalo sa hlavne jej implementácii do reálneho života, jej výhodám, ale aj možným hrozbám. Tradičný negatívny postoj zaujal profesor Stephen Hawking, ktorý cez konferenčný hovor vyjadril svoje obavy z rozvíjajúcej sa AI:

“Success in creating effective AI could be the biggest event in the history of our civilization. Or the worst. We just don’t know. So we cannot know if we will be infinitely helped by AI, or ignored by it and sidelined, or conceivably destroyed by it.”

Najviac fascinujúca bola pre nás slovná rozstrelka humanoidov Sophie a Einsteina od firmy Hanson Robotics. Od prirodzeného rozhovoru to malo síce ďaleko, ale sledovať ich malo čosi do seba. Veď posúďte sami:

Dočerta s centralizáciou alebo Blockchain technológia

Ďalšou podstatnou témou Web Summitu bola Blockchain technológia s množstvom nových možností využitia nielen v oblasti financií, ale aj v iných sektoroch.

Ak by niekto nevedel, Blockchain je decentralizovaná technológia na správu účtov, databáz alebo záznamov prostredníctvom svojej vlastnej siete a nie centrálneho orgánu. Skvelým príkladom je Bitcoin, kryptomena spravovaná na peer-to-peer úrovni, bez zásahu centrálnej banky.

Noelle Acheson z CoinDesku na prednáške predstavil vznikajúce projekty v oblasti zdravotníctva a manažmentu identity. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o problematike Blockchainu, odporúčame článok Ondreja Sarneckého.

Celebrity

Aký by to bol Web Summit, keby na ňom chýbali! Aj tento rok sem zavítalo pár zvučných mien. Spomenieme napríklad holandského EDM DJa Martina Garrixa, ktorý hovoril o vášni a zanietení, ktoré sú zdrojom každého úspechu. Veľké ovácie zožala portugalská modelka z Victoria Secret Sara Sampaio, ktorá riešila aktivizmus medzi celebritami, ale aj to, aké náročné je byť známou osobou vo svete sociálnych sietí.

Najviac sa nám páčilo Q&A šampióna v boxe Wladimira Klitschka. Boxer a dvojnásobný majster zdvíhania hovoril o vlastnej motivácii, a ako čeliť životu. Problémy, ktoré by sme mali vidieť skôr ako výzvy, nám môžu dať nový pohľad na myslenie ako kľúčový aspekt dosiahnutia úspechu.

“I don’t have problems, only challenges in my life” – Wladimir Klitschko

Hovorilo sa aj o klimatických zmenách

Posledná a veľmi dôležitá téma bola problematika globálneho otepľovania. V samotnom závere Web Summitu svoju reč predniesol Al Gore, bývalý viceprezident USA a veľký aktivista v boji proti zmenám v zemskej klíme. Položil tri hlavné otázky:

 • Musíme sa zmeniť?
 • Môžeme sa zmeniť?
 • A budeme sa meniť?

Zdôraznil, že nemôžeme čakať, kým rozhodnutia o klimatických zmenách spravia politickí predstavitelia, ale mali by sme každý začať od seba. Al Gore zároveň verí, že tak ako technológie zlepšujú každodenný život, takisto môžu pomôcť odvrátiť aj zmenu klímy.

Budeme lietať s Uberom?

Los Angeles má byť tretím mestom, v ktorom Uber plánuje zaviesť cestovanie lietajúcimi automobilmi v roku 2020. Oznámil to vedúci spoločnosti Uber, Jeff Holden. LA sa tak pridá k Dallaskému Fort Worthu a Dubaju, ktorí už teraz pracujú s Uberom na programe lietajúcich taxíkov.

Holden takisto uviedol, že spoločnosť Uber podpísala dohodu s NASA o vesmírnom zákone na vytvorenie úplne nového systému letovej prevádzky na riadenie týchto nízkonákladových, prípadne autonómnych lietadiel.

Ako by to malo celé fungovať si môžete pozrieť vo videu:

Naše dva extra tipy:

SEO film

Okrem vyššie spomínaných prednášok ma (Lukáša) ako SEO špecialistu zaujala diskusia k filmu, o ktorom som, musím sa priznať, dovtedy nepočul. Snímok sa venuje SEO a jeho vývoju od minulosti až po súčasnosť. Ak ste o ňom nepočuli ani vy, nevadí. Môžete si ho pozrieť práve tu:

Klitchko

Ako prvého spíkra sme mali česť uvidieť a vypočuť Wladimíra Klitchka. Okrem toho, že je vysoký a má veľké svaly, vyzerá, že mu to aj celkom myslí ☺. Vlado totiž v 2016 založil firmu, ktorá pomáha a radí biznisom s tzv. challenge managementom. Ak by ste mali záujem dozvedieť sa viac, tu je jeho oficiálna stránka.

Okrem toho, že nás poctil svojou prítomnosťou, hneď na začiatku nám ponúkol pár pekných myšlienok. Jednu z nich sa nám podarilo zachytiť a ako čerešničku na torte vám ju ponúkame v nasledujúcom videu:

Bol Web Summit len o summite?

Samozrejme, že nie. Okrem prednášok pozitívne hodnotíme aj networking, krásny Lisabon, skvelé jedlo a celkovú atmosféru akcie. A aby ste si ju tento rok naplno užili aj vy, spísali sme pre vás pár tipov, ktoré vám najbližšiu konferenciu zjednodušia a v mnohých prípadoch aj spríjemnia 🙂

Pozdravujeme z Web Summitu 2017, z technologickej konferencie v Lisabone #lisboa #websummit2017 #paravanisti 🤗

Príspevok, ktorý zdieľa paravanisti (@paravansk),

Web Summit 2018: Návod ako vyťažiť z tohtoročnej konferencie čo najviac

1. Kúpte si lístky v zľave

Neunáhlite sa a nakupujte rozumne. Web Summit počas celého roka ponúka rôzne akcie (najčastejšie 1+1 free), keď môžete ušetriť výraznú časť zo vstupeniek. Minulý rok bolo zvýhodnené ženské pohlavie. Z dôvodu malého zastúpenia žien, a teda výváženia pohlaví, si dámy mohli zakúpiť lístky za desatinu pôvodnej sumy. Zľavy na Web Summit 2018 čoskoro nájdete napr. tu.

2. Pricestujte víkend vopred

Keďže konferencia začína otváracím ceremoniálom v pondelok, odporúčame pricestovať do Lisabonu už v piatok večer a spraviť si príjemný víkend spoznávaním tohto skvelého mesta a jeho okolia. Navyše sa počas týchto dní môžete dokonalo pripraviť na celú udalosť a odbúrať možný stres z neznámeho.

3. Uprednostnite ubytko v centre mesta

Websummit 2017 lisabon

Ubytovanie odporúčame riešiť minimálne mesiac vopred, ideálne 2 – 3 mesiace, aby ste si našli čo najlepšie. Samozrejme, cez Airbnb. Ak rozmýšľate o lokalite – či ísť bližšie k summitu alebo do centra, jednoznačne hľadajte ubytko priamo v centre ☺. Ceny sú počas Web Summitu podobné vo všetkých lokalitách. Navyše, doprava je bezproblémová a z centra na konferenciu sa dostanete metrom za chvíľu. Čo oceníte viac, je atmosféra a krása centra Lisabonu, ktorá sa nedá ničím kompenzovať.

4. Sledujte Web Summit 2018 newslettre

Ak si kúpite lístky a zadáte vašu mailovú adresu, blahoželáme. Práve ste sa upísali diablovi (čítaj “Web Summit newsletter”). Do vašej schránky začne chodiť množstvo noviniek, čo začne byť trochu otravné. My sme niektoré odignorovali a vďaka tomu sme nestihli registráciu na otvárací ceremoniál, ktorý je kapacitou obmedzený. Takže naša rada znie: Aj keď vás newslettre neoslovia, sledujte ich. Niektoré môžu byť dôležité 😊.

5. Pripravte si časový rozvrh

Na každý deň si vopred prichystajte plán prednášok, ktoré chcete navštíviť. Web Summit ponúka vyše tisíc zaujímavých spíkrov a stavíme sa, že všetkých určite nestihnete. Robte kompromisy a určte si priority. Zmierte sa s tým, že neuvidíte všetko. Na pomoc vám poslúži mobilná aplikácia, v ktorej si budete môcť všetko pekne naplánovať.

6. Cestujte lacnejšie

Účastníkom konferencie sú ponúkané na hlavných záchytných bodoch (letisko, vlaková + autobusová stanica, miesto konania, … ) rôzne zľavy. Jednou z nich je aj zľava na dopravnú kartu. Týždenná lisabonská “električenka” nás vyšla len na cca 26 EUR.

Najčastejšie budete využívať metro a taxi. Uber takisto funguje a je pomerne lacný – ceny sú veľmi podobné bratislavským. Počas primetimov (začiatok a koniec dňa) však odporúčame využiť metro, keďže cesty sú dosť preplnené. V ostatné hodiny je Uber fajn voľbou.

7. Zoznamujte sa!

Networking a.k.a. spoznávanie nových ľudí. O tom to celé predsa je. Videá a reporty z prednášok si môžete pozrieť aj doma, no ľudí doma nespoznáte. Najlepšia príležitosť ako nadviazať nové známosti a priateľstvá, sú afterparties ☺. Žiadne oddychovanie na gauči po celom dni sledovania prednášok! Nastáva chvíľa ísť do ulíc a podnikov.

Aj teraz sa bude hodiť sledovanie newslettrov a oficiálnej aplikácie. Vďaka nim zistíte, kde a kedy sa afterky uskutočnia. A verte, že možností kam ísť bude tiež dosť. Niektoré sú oficiálne, niektoré polooficiálne a niektoré neoficiálne. Výber je na vás.
Miesta na networking:

 • Sunset Summit – after party začínajúce v blízkosti hlavného miesta Web Summitu. Začínajú hneď po oficiálnom programe dňa (cca 17:00).
 • Night Summit – oficiálna after party. Prebieha počas noci, vždy na inom mieste.
 • BarioAlto – „štvrť“ v centre mesta plná barov a podnikov.
 • Pink Street – ulica v centre mesta plná barov a podnikov.
 • Factory Street – ulica v blízkosti centra mesta plná hipsterských barov a podnikov.
 • LUX – trojposchodový klub na brehu rieky Tajo. Hrá elektronický štýl hudby so skvelým ozvučením a atmosférou.

8. Pridajte sa do FB skupín

Veľmi dobrý spôsob nadviazania kontaktov sú FB skupiny. Ľudia pred a počas summitu zakladajú rôzne grupy. My sme sa pripojili asi do šiestich. Vďaka nim sme vždy vedeli, čo sa práve deje, bude diať, kam sa oplatí ísť, a pod. Vďaka skupine Web Summit 2017 -slovenská a česká delegácia, sme spoznali mnoho nových kamošov, s ktorými sa plánujeme stretávať aj na Slovensku. Preto, ak si chcete zjednodušiť život, určite túto stratégiu využite.

9. Vyhnite sa rannej opici

Ďalší tip je veľmi dôležitý v prípade, že ste si tie afterparties zobrali k srdcu a zároveň to preženiete s pivečkom (alebo s čímkoľvek iným). Ak nechcete na druhý deň na prednáškach trpieť, odporúčame piť inteligentne. Po príchode domov odporúčame túto (overenú ☺) očistu:

 • Zbavte sa všetkých škodlivín, aby sa telo počas spánku rýchlejšie zregenerovalo.
 • Hydratácia – po očiste žalúdka vypite pol litra čistej vody.
 • Sprcha – aj keď sa vám nebude chcieť, odporúčame rýchlu sprchu ešte pred spaním.
 • Čistenie zubov – veľmi dôležité k rannému spokojnému vstávaniu je čistenie zubov a zregenerovanie ústnej dutiny ešte pred zaľahnutím do postele.
 • Hydratácia 2.0 – aby vaše telo mohlo rýchlejšie regenerovať, bude potrebovať dostatok vody. Vypite ešte jeden veľký pohár pred spaním.

Veríme, že vďaka tomuto receptu budete na druhý deň oveľa produktívnejší a vnímavejší a váš pobyt na Web Summite 2018 bude menej bolestivý ☺

10. Odcestujte až po víkende

Oficiálne Web Summit končí vo štvrtok. My vám však odporúčame predĺžiť si výlet a odletieť až v nedeľu. Počas akcie sa určite dozviete od nových známych o ďalších zaujímavých miestach, ktoré treba navštíviť. A teraz je ten čas.

Na Slovensku je väčšinou v tomto čase už hnusná zima, zatiaľ čo v Portugalsku si môžete ďalšie tri dni užívať slnečné lúče. V tomto prostredí oveľa rýchlejšie zregenerujete, aby ste mohli od pondelka znova nabehnúť na váš normálny pracovný režim ☺

Posledny vylet, bolo skvele. Ahoj Lisabon 👍🙃😍 #lisboa #portugal #paravanisti

Príspevok, ktorý zdieľa paravanisti (@paravansk),

##Na záver ešte pár užitočných odkazov

Web Summit v Lisabone nebol len o zaujímavých prednáškach. Bol aj o inovatívnych spoločnostiach a startupoch. Práve začínajúce spoločnosti pútali pozornosť návštevníkov. Preto sa aj Martin Horvath rozhodol napísať článok o tých najlepších.

Osem najlepších prednášok zhrnul Anonymous 30 pre marketérov, vizionárov, šoférov aj deti. Čo si myslíte vy? Zničí nás umelá inteligencia?

To najpodstatnejšie, čo sa na Web Summite riešilo, nájdete v blogu od Triadu. Výstižné a stručné zhrnutie okorenené aj Hviezdnymi vojnami napísala Petra Říhová.

Tak čo, vidíme sa tam v novembri aj s vami?

Jakub & Lukáš

Autor:

Malá agentúra s veľkým cieľom: Dôsledne sa postarať o každého klienta.

viac od autora