paravan logo biele

Kategórie

Odstráňte spam robotov a podozrivé návštevy z Google Analytics

Publikované August 28th, 2015

Návštevy robotov na stránkach sú rastúcim problémom. Ak ich v Google Analytics neodfiltrujete, môžete robiť nesprávne rozhodnutia. Prečítajte si, ako tento spam z Google Analytics odstrániť.


Prečo by vôbec nejaké roboty navštevovali vašu stránku?

V snahe zviditeľniť sa a ponúknuť svoje služby majiteľom a správcom webstránok, sa niektorí ľudia uchyľujú k čudesným praktikám. Pomocou robota na svojom serveri falšujú návštevy na stránkach iných webov. Vy potom vidíte vo svojej webovej analytike návštevy z týchto domén – roboty takto nechávajú reklamné odkazy priamo vo vašich reportoch.

Takéto praktiky patria k aktivitám, ktoré škodia online marketingovému biznisu.

Ako zistíte, čí vás navštevujú ľudia alebo roboty?

Otvorte si Google Analytics a v nich report Hostnames, ktorý nájdete pod Audience v sekcii Technology a Network – po slovensky Publikum, Technológia a Sieť. Tu nájdete domény, na ktorých bol spustený váš Google Analytics skript. Na webe paravanu to vyzerá takto:

Z 228 návštev iba vyznačených 97 bolo z našich stránok. Zvyšné návštevy teda skresľujú štatistiky a akékoľvek rozhodnutie urobené na ich základe bude prinajmenšom mylné. Aby ste teda mohli optimalizovať svoj web či kampaň, najprv musíte odstrániť z reportu falošné návštevy.

Ak to nespravíte, metriky bounce rate, priemerný čas na stránke a priemerný počet videných stránok na návštevu budú odtrhnuté od reality – a budú ukazovať horšie výsledky, než v skutočnosti dosahujete.

Ako odfiltrujete tieto podozrivé návštevy?

Aby ste videli, koľko presne robotov navštívilo vašu stránku, vytvorte si v GA jednoduchý segment, ktorý bude obsahovať iba dáta z domén iných ako vaše. To sa dá veľmi jednoducho v ľubovoľnom reporte z GA. Takto máme tento segment nastavený v paravane:

Dobrá správa je, že tieto návštevy v GA vidieť nemusíte. Stačí, ak si v Admin sekcií nastavíte jednoduchý filter. Filtrovať budeme podľa parametra Hostname, ktorý sme si nastavili v reporte vyššie.

Nový filter nastavíme tak, aby sme v profile videli iba dáta, ktoré pochádzajú z našich domén. V našom prípade vyššie by to boli domény paravan.sk a www.paravan.sk. Všetky ostatné domény sú takmer určite neplatné dáta od robotov.

Keď filter nastavíte, môžete si skontrolovať, ako sa prejaví na dátach. Tabuľka s odstránenými návštevami ukazuje, že filter je nastavený tak, ako sme chceli. Návštevy, ktoré nemajú platnú doménu, sú odstránené.

Avšak! Nie všetky cudzie domény sú zlé. Napríklad translate.google.com – návšteva z takejto domény znamená, že cudzojazyčný užívateľ navštívil našu stránku a chce si ju prečítať. Práve na rozpoznanie „dobrých“ a „zlých“ domén si ponecháme aj nefiltrovaný profil, ktorý z času na čas skontrolujeme.

Ak stále neviete, ako si poradiť s falošnými návštevami webu, ktoré vám kazia analytiku, napíšte nám. Radi vám pomôžeme.