paravan logo biele

Kategórie

Nový 6-sekundový YouTube formát – takto funguje

Publikované October 25th, 2016

Nepreskočiteľné reklamy až doteraz hnevali všetkých užívateľov a všetkých ohľaduplných marketérov. Našťastie, Google to pochopil a spustil nový reklamný formát.


Bumper Ads 1.0

Prvá verzia tohto formátu bola dostupná od júna 2015. No, dostupná… Bolo zopár inzerentov, ktorí si mohli nové reklamy objednať – neboli dostupné na celom svete – a poriadne za ne zaplatili. Mali nastavený minimálny spend, ktorý bol pre malé firmy nesplniteľný. Videá boli dlhé, užívatelia vytočení. Pochopiteľne, klienti boli s týmto formátom nespokojní.

Google teda musel inovovať. A všetci sme čakali – inzerenti na nový formát, užívatelia na koniec reklám.

Bumper Ads 2.0

Bumber Ads 2.0 sú 6 sekundové nepreskočiteľné reklamy na YouTube. Skracuje sa naša pozornosť, skracuje sa obsah, ktorý sledujeme, skracujú sa aj reklamy. Oficiálne sú dostupné od októbra 2016, no v testovaní boli niekoľko mesiacov.

Nemajú nahradiť preroll spoty, majú doplniť portfólio formátov, ktoré sa hodia na dosahovanie rôznych cieľov, tvrdí Google na svojom oficiálnom blogu.

K finálnej verzii prišiel pomocou dát, ktoré má k dispozícií. Tvrdí, že 6 sekúnd je hranica, ktorú používatelia akceptujú. Google bral do úvahy hlavne mobilných užívateľov, ktorí sú na dĺžku video obsahu obzvlášť citliví.

screenshot bumper ads 1
screenshot bumper ads 2

Nezabúdajme však, že videoreklama je brandový formát. Je dôležité zaujať – spustiť vysokú rotáciu tej istej reklamy ako v TV nefunguje. Nebojte sa kreatívnych riešení. Dôležitá novinka je aj to, že Bumper Ads 2.0 sa dajú nakúpiť už v každej krajine, kde sú dostupné aj ostatné YouTube formáty. Stratil sa aj budgetový limit a dnes sa nakupujú modelom CPM/CPT, takže inzerent platí za zobrazenia.

Koncom augusta sme sa do testovania zapojili aj my. Už čoskoro vám prinesieme podrobné porovnanie výsledkov prvej a druhej generácie formátu. A nebojte sa, že sa do 6 sekúnd nezmestí posolstvo. V našej testovacej kampani mal klient niekoľko kreatív, všetky boli 6-sekundové a výsledky sú nad očakávania dobré.