paravan logo biele

Kategórie

Mám 55 rokov. Zamestnáte ma?

Publikované July 18th, 2017

V tomto článku by som chcel otvoriť tému prijímania ľudí starších ako 50 rokov do zamestnania. Je to téma, ktorá má v poslednom období výrazne zasiahla. Hoci mám len 28, neustále sa stretávam s ľuďmi, ktorí pocítili, že so stúpajúcim vekom sa práca hľadá oveľa ťažšie. A keďže viem, že najlepšie články vznikajú práve vtedy, keď máte silnú potrebu vykričať svoje myšlienky svetu, neodolal som.

Vlastne práve vďaka tomu mi napadol skvelý koncept článkov, ktoré by sme na pravidelnej/nepravidelnej báze mohli uverejňovať na našom blogu. Uvidíme podľa toho, aká bude vaša reakcia.

Taxikár = logistik

Podnet k napísaniu tohto článku, som dostal počas jazdy Uberom. Po vyhlásení výsledkov Blogera roka 2017, kde sme, mimochodom, skončili na skvelom treťom mieste, sme si s kolegom zavolali taxík. Prišiel po nás príjemný 57-ročný chlapík, s ktorým sme sa pustili do rozhovoru. Dostali sme sa k otázke, čo robí. Začal nám rozprávať o tom, aké je pre neho zložité získať full time job aj napriek tomu, že nám spomínal svoje dlhoročné skúsenosti z logistiky – viac ako 30 rokov pracoval ako logistický špecialista pre najväčšie firmy na Slovensku (napr. Tesco). V súčasnosti časť jeho príjmu tvoria krátkodobé zákazky – vypracovania distribučných plánov pre menšie firmy. Zvyšnú časť príjmu tvorí zárobok z Uberu. Je smutné, že človek s takýmito skúsenosťami jazdí ako taxikár a nevyužíva svoje know-how naplno.

Spýtal som sa, prečo sa teda niekde nezamestná na trvalý pomer. S poloúsmevom mi povedal, že v jeho veku ho už firmy ani nevolajú na pohovor. Ak by som nemal osobnú skúsenosť z bezprostredného okolia možno by som mu ani neveril a myslel si, že jednoducho nie je dostatočne dobrý vo svojom odbore.

Vek > skills

Osobná skúsenosť, ktorú som spomínal, sa týka práve môjho otca. 52-ročný chlapík, ktorý celý život zasvätil obchodu – konkrétne zahraničnému. Je extrémne spoločenský, má obrovský prehľad a navyše disponuje príjemným vystupovaním. Má veľké know-how o obchode a ešte viac kontaktov na najvyšších postoch v rámci potravinárskych firiem v EÚ. Rozpráva plynule po anglicky, nemecky, poľsky, rusky a chorvátsky.

Ak si vravíte, že takýto človek to musí mať v pracovnom živote jednoduché, nie je to úplná pravda. Nevravím, že by sme sa niekedy mali zle, ale mohlo to byť aj oveľa lepšie.

Jeho jedinou slabosťou v pracovnom živote bola najbližšia rodina a skromnosť. A aj keď to znie hrozivo, stojím si za týmto výrokom. V rebríčku otcových hodnôt bolo vždy na prvom mieste zabezpečiť rodinu, za čo má môj veľký rešpekt. Práve kvôli tomu zobral aj pracovné ponuky, ktoré boli neadekvátne ohodnotené v porovnaní s hodnotou, ktorú firme vedel priniesť. A to len preto, aby sme mali istotu príjmu do rodinného rozpočtu. Ja síce ešte dieťa nemám, ale verím, že veľa rodičov prechádza podobnou situáciou a nemôžu si dovoliť čakať na ideálnu pracovnú ponuku.

V poslednej práci sa psychicky trápil, tak som mu povedal, nech odíde, že s jeho skúsenosťami nebude mať problém nájsť si novú robotu. Navyše, mňa už živiť nemusí a mama má svoj biznis – škôlku, ktorú spoločne vybudovali.

Vďakabohu si nechal poradiť a z tejto firmy odišiel. Výsledok odchodu bol super, zlepšil sa aj jeho zdravotný stav a bolo vidieť, že získal znovu chuť posunúť sa vpred a pracovať. Čo však nebolo až také super, boli reakcie, resp. žiadne reakcie firiem na jeho životopis. Vtedy som pochopil, čomu som nechcel veriť, že vek môže naozaj zohrávať dôležitú rolu pri prijímaní nových ľudí do zamestnania.

Neverím a nik ma nepresvedčí o opaku, že adepta s takýmto životopisom a skúsenosťami si firma nezavolá aspoň na pohovor. Dokonca mám aj interné informácie z jednej firmy, do ktorej sa hlásil, že pri výbere vek úlohu zohrával.

Správne zloženie tímu

Otec si prácu nakoniec našiel, ale mrzí ma, že nemal možnosť vybrať si z oveľa väčšej ponuky zamestnaní a že množstvo firiem nevedelo oceniť jeho kvality len kvôli vekovému filtru.

Nikdy som nepracoval na personálnom oddelení a nemám expertné znalosti, ale myslím si, že to nemá ani väčšina ľudí z personálneho oddelenia. Mám predsudky, rešpekt výnimkám. Stojím si za názorom, že väčšina životopisov, ktoré prechádzajú oddelením, skončí v koši iba kvôli checklistom, ktoré personalisti roboticky sledujú. V týchto checklistoch je tučným písmom zvýraznený vekový limit.

A ak sa dostanete na pohovor, často vedie výberové konanie osoba, ktorá nemá ani poňatia o potrebách zadávateľa/zamestnávateľa a selekcia uchádzačov je veľmi neprofesionálna a pod úroveň uchádzača. Ako chcete vysvetliť svoje dlhoročné skúsenosti v praxi, napríklad vyjednávanie so zákazníkom o podmienkach obchodu, niekomu, kto je nabitý teoretickými znalosťami zo psychológie a nemá poňatia o reálnych požiadavkách na danú pracovnú pozíciu?

Moja otázka na firmy a personálne oddelenia preto znie: o čo je mladý človek lepší/má väčši potenciál pre firmu ako starší človek a čo je tým hlavným faktorom, ktorý sledujú? Podľa toho, ako to vidím ja a zo skúseností, ktoré mám, sú najdôležitejšie správne skombinované vlastnosti a znalosti ľudí v tíme. Je to podobné ako v hocijakom športovom tíme.

Napríklad hokej. Tím, ktorý dokáže vyhrávať, musí mať správne zloženie hráčov. Musia tam byť špecialisti na jednotlivé pozície, starší hráči so skúsenosťami, ktorí vedú tím, učia mladších hráčov, predávajú im svoje know-how a, samozrejme, mladí namotivovaní hráči, ktorí dodávajú tímu energiu a predvádzajú nové techniky a triky.

Ak by boli v tíme len mladí, neskúsení hráči dopadlo by to podobne ako naše posledné majstrovstvá sveta. Chýbali hráči so skúsenosťami, ktorí by vedeli tím namotivovať aj v ťažkých chvíľach. Ak by tam, naopak, boli len starí hráči, chýbala by energia a dravosť.

Najdôležitejšia zo všetkého je však motivácia, chuť hrať a víťaziť. Keby ste mali zostavu najlepších hráčov na svete, ktorí hrajú len pre peniaze a ktorých nezaujíma, či tím postúpi, alebo vypadne, tak ste v bankrote. A presne o tom istom je to vo firme.

Potrebujete ľudí so skúsenosťami a kontaktmi, potrebujete mladých, namotivovaných ľudí, ktorí žijú svojou prácou a potrebujete ľudí, ktorí si vedia navzájom pomôcť a rešpektujú sa. Toto je výherný model, ktorému verím.

A teraz sa dostávam k tej dôležitej otázke, či do tejto formulky nezapadajú ľudia nad 50 rokov? Ja si myslím, že zapadajú. A výrazne.

Poviem to narovinu. V každej vekovej kategórii sú idioti a sú aj skvelí a šikovní ľudia, schopní firme neuveriteľné pomôcť. Poznám veľa mladých, ktorí majú životný štýl dôchodcov a pracujú iba preto, že im to rodičia nanútili alebo jednoducho, aby zaplatili nájomné. Niektorí pracujú iba preto, aby si mohli kúpiť Tommy Hilfiger tričko, G-star rifle a kebab do ruky.

Na druhej strane poznám veľa starších ľudí, ktorí sa cítia na 20, sú namotivovaní a vedia využiť svoje skúsenosti, ak sa k nim dostane príležitosť. Takíto ľudia vedú často oveľa aktívnejší a plnohodnotnejší život a dokážu priniesť firme ten chýbajúci kúsok skladačky.

Podľa všeobecných charakteristík by som rozdelil vekové kategórie ľudí, uchádzajúcich sa o zamestnanie, do troch skupín:

  • 20 – 29
  • 30 – 49
  • 50 – 65

Aké sú podľa môjho názoru výhody/nevýhody týchto vekových kategórií z pohľadu potrieb firmy?

Nevýhodou ľudí vo veku 30 – 50 rokov je práve rodinné zázemie. Ľudia v tomto veku majú často malé alebo školopovinné deti a snažia sa im venovať naplno. Čo dáva prácu na druhú koľaj. Je preto zaujímavé, že práve toto je veková skupina, o ktorú je veľký záujem. Čo sa však týka pracovného nasadenia, považujem ju za najmenej zaujímavú.

Naopak, výhodou tejto vekovej kategórie je potreba finančnej stability a istého pracovného miesta. Musia splácať hypotéky, živiť rodinu a podobne. Takže je menšia šanca, že od vás odídu.

Nevýhodou ľudí vo veku 20 – 29 rokov je, že často nemajú skúsenosti, hľadajú sa a neviete, čo od nich môžete očakávať. Firmy väčšinou hľadajú človeka na dlhodobú spoluprácu, ktorého si „vychovajú“.

Fluktuácia mladých je však oveľa vyššia ako u starších a o dlhodobej spolupráci je ťažké uvažovať v tomto prípade. Šikovní mladí ľudia s praxou si často zakladajú vlastné firmy alebo odchádzajú za lepšími podmienkami – ku konkurencii alebo do zahraničia. Takže ušetrené náklady na nižšie mzdy pre mladých (oproti starším a skúseným) pri prijatí, nie sú až také efektívne, ako sa môžu na začiatku zdať.

Výhodou mladých sú ich nižšie nároky na mzdu a v ideálnom prípade ich motivácia a zanietenosť rásť spolu s firmou.

Nevýhodou ľudí vo veku 50 – 65 rokov je, že sa nechajú často znechutiť primitívnym a zastaralým zmýšľaním a názormi ľudí, ktorí sa nezamyslia nad ich kvalitami, ale hodnotia ich podľa veku. Sami sa vo svojej hlave a v myšlienkach odpíšu. Práve kvôli tomuto zmýšľaniu sa následne prestanú učiť nové veci a ich trhová hodnota klesá.

Výhoda vekovej kategórie nad 50 je usporiadaný osobný život, skúsenosti, lojalita (malá fluktuácia) a know-how. Skúsenosti týchto ľudí a poučenie z chýb z minulosti môžu priniesť to, čo doteraz firme chýbalo – aby napredovala a navyše ušetrila nesprávne investované peniaze.

Všeobecnými výhodami/nevýhodami som ľudí nechcel zaškatuľkovať – to je presne to, čo mi prekáža. Len som chcel ilustrovať, že všetci máme nejaké pozitíva a negatíva a je irelevantné posudzovať to na základe veku. V každej vekovej kategórii sú ľudia, ktorí sa dokonale hodia práve do vášho firemného kolektívu. A ako som už spomínal, v každej kategórii sú aj idioti.

Ako starším ľuďom môže pomôcť online marketing?

Keďže sme online marketingová agentúra, načriem aj do tejto témy. Predsudky a škatuľkovanie starších ľudí je hlavný problém, s ktorým musia bojovať.

A práve tu prichádza na rad sila sociálnych sietí, konkrétne Instagramu. Vďaka nemu sa viete svetu ukázať – to, akí naozaj ste. Pokiaľ váš instagramový profil bude dostatočne reprezentatívny a nebudú v ňom žiadne pikantné fotky, nie je dôvod, aby ste naň neodkázali v životopise alebo v motivačnom liste.

Firma/personalista sa o vás dozvie viac a hneď uvidí, že ste moderný človek, ktorý sa zaujíma o nové trendy a vie sa prispôsobovať technológiám 🙂
Vďaka takémuto profilu môže personalista objaviť údaje a vlastnosti, ktoré hľadá, a o ktorých by sa nikdy nedozvedel zo životopisu. Predsa len, fotky a videá majú väčšiu výpovednú hodnotu ako text.

Ak si neveríte, že by ste zvládli Instagram, tak nám napíšte a my vám ukážeme, aké je to jednoduché.

Odporúčam si taktiež prečítať naše luxusné články, v ktorých sa podrobnejšie venujeme tejto sociálnej sieti:

Druhá sociálna sieť, na ktorej by ste určite nemali chýbať, je LinkedIn. Vo vašom LinkedIn profile vyplňte čo najviac informácií o vás. A keď vravím čo najviac, tak mám na mysli úplne všetko. Po vyplnení profilu začnite budovať svoj network a spojte sa s vašimi kamarátmi, kolegami z minulosti a známymi. Určite ich tam nájdete veľké množstvo.

Ako napísať životopis

Nepíšte v životopise o svojich deťoch a manželke. To nikoho nezaujíma. Navyše to môže vyvolať dojem, že máte záväzky a firme sa nebudete plnohodnotne venovať. Snažte sa popri vašich skúsenostiach spomenúť práve hodnoty, ktoré firmy hľadajú u mladých. A to je vaša motivácia pracovať a neustále sa posúvať vpred.

V časti záujmy spomínajte koníčky, ktoré vás „omladzujú“ a nevyvolávajú dojem „dedkov a babičiek“. Nepíšte, že radi trávite čas s vnúčatami, kosíte v záhrade, chodíte na hríby, lúštite krížovky a pod. Je to krásne, no pre vášho potenciálneho zamestnávateľa to nemá pridanú hodnotu. Pochváľte sa športovými aktivitami, sociálnymi činnosťami alebo napríklad napíšte, že radi sledujte novinky o online marketingu, prípadne aktívne využívate Instagram.

Stiahnite si vopred pripravenú šablónu z tohto super zoznamu: Životopisy na stiahnutie.

Buďte trpezliví

Vek naozaj zohráva dôležitú rolu pri prijímaní do zamestnania v mnohých firmách, taká je realita na Slovensku. Nebudeme si klamať, ľudia nad 50 rokov to jednoducho majú ťažšie. Otázka však znie, či by ste sa vo firme, ktorá takto pristupuje k svojim zamestnancom, cítili dobre a chceli pracovať v systéme, ktorý kladie požiadavky a dôraz na nepodstatné veci. Ja osobne určite nie. Podobným príkladom sú aj inzeráty požadujúce vysokoškolské vzdelanie tam, kde to vôbec nie je potrebné. Ale to je zase iná debata.

Hoci to môže znieť smiešne, ani pre mladých nemusí byť výhodné, keď o nich prejaví záujem firma, ktorej vnútrofiremná politika spomalí ich rozvoj. A to len preto, že boli prijatí na základe veku a nie ich reálnej motivácie pracovať vo firme.

Verím, že moderné firmy zmýšľajú viac progresívne a nezaujíma ich len to, či má človek 25 alebo 55. Ale sústredia sa na to, akú hodnotu dokáže priniesť firme a či povahovo zapadne do firemného prostredia.

Ak by som mal teraz 55 rokov a hľadal si prácu, snažil by som sa vytŕčať z davu. Je to oveľa jednoduchšie ako vytŕčať z davu mojich súčasných rovesníkov. Každý mladý je dnes na Instagrame a Facebooku. Všetci mladí ovládajú PC a mobil – aspoň si to myslia. Vždy ma rozosmeje, keď vidím v životopise Excel – pokročilý alebo nebodaj Windows – pokročilý :D.

Zastúpenie ľudí nad 50 rokov na Instagrame však už také vysoké nie je. Toto je jedno z miest, kde môžete vyniknúť. Samozrejme, dôležité je neustále sledovať novinky v rámci oblasti vášho pôsobenia a vzdelávať sa. A to najdôležitejšie je – začať žiť v roku 2017.

To znamená: nekritizovať sociálne siete, internet, PC a mobily, ale adaptovať sa a prijať realitu. Nikoho nezaujíma, čo bolo kedysi a aké to bolo lepšie vtedy.

Postupne sa aj ja učím, že všetko je len o trpezlivosti a tvrdej práci. Ak budete dostatočne trpezlivý a vaše zručnosti kvalitné, verím, že je len otázkou času, kedy si vás ten správny zamestnávateľ nájde. A potom to bude situácia WIN-WIN.

Máte osobné skúsenosti s vekovou diskrimináciou? Budem rád, za vaše podnetné príspevky a názory k tejto problematike. Ak s niečím z článku nesúhlasíte, prosím napíšte prečo. Myslím, že veľa ľudí má k tomu čo povedať, či už na strane uchádzačov o prácu alebo personalistov a firiem.

Teším sa na diskusiu v komentároch :).