Menu

Mali by ste prestať používať Adblock. Tu je dôvod

Každého otravuje, keď musí popri sťahovaní torrentov čítať akým je šťastným milióntym užívateľom, ale články grátis máme radi všetci.
Na internete sa každodenne stretávame s tonami reklám. Niektoré nás pobavia a iné, povedzme si rovno, by sme najradšej zmasakrovali. Existuje jednoduché rozšírenie internetových prehliadačov – Adblock. Je to webový plugin, ktorý „vypne“ všetky reklamy na internete. A dokonca je zdarma. To nás privádza k otázke:

Načo nám vôbec je reklama?

Reklama slúži už desaťročia na sprostredkovanie vecí zdarma. Za súkromné televízie nemusíme platiť, pretože spolu s filmami pustia reklamu. Oproti nim verejnoprávne televízie berú koncesionárske poplatky a štátnu dotáciu, aby si mohli dovoliť púšťať vysielanie aj bez reklám.

Dožeňme to do extrému a predstavme si svet, kde si každý nainštaluje Adblock. Všetky reklamné pozície začnú strácať klikanosť, až napokon graf spraví dieru do podlahy. Poskytovatelia tejto reklamy – portály, ktoré z nej žili, budú stáť na prahu existencie a prídu dve možnosti:

  1. Všetky online streamy hudby, filmov, online magazíny, herné portály, fóra, sociálne siete zaniknú. Na internete už nebude dôvod vôbec existovať a takmer 30 ročná práca na jeho budovaní vyjde nazmar. Mnohí ľudia o prácu prídu.

  2. Čokoľvek na webe bude spoplatnené. Nebudete platiť 16 eur mesačne za DSL linku, ale začnú vám chodiť obrovské faktúry s týmito položkami:

    • 200x použitie Googlu
    • 1200x otvorenie Facebooku
    • 10x čítanie článku z Refresheru
    • 125x zhliadnutie virálu s mačičkami

Ak s nami súhlasíte, sme radi. Ak ste proti, veľmi radi s vami budeme diskutovať. Myslite však na to, že používaním Adblocku oberáte o peniaze stránky, na ktoré chodíte radi.