paravan logo biele

Kategórie

Lukáš Sitár: Snažiť sa prekabátiť Google sa vôbec nevypláca

Publikované August 2nd, 2016

Lukáš začal so SEO už na výške a neskôr sa vypracoval až na profesionála z paravanu. Svoje know-how predviedol v rozhovore s portálom Sketcher a dnes si ho môžete prečítať aj na #paravanBLOG-u.


SEO už dávno nie je nový pojem, no stále je mnoho firiem, ktoré ho prehliadajú, nevenujú mu pozornosť alebo, čo je najhorišie, robia si ho sami, aj keď o tom vedia len pramálo. Na túto tému sme sa porozprávali s Lukášom Sitárom, ktorý sa týmito tromi písmenami zaoberá už nejaký ten čas, a tak veríme, že rozhovor s ním bude pre mnohých wake up call.

Lukáš, ako si sa prvýkrát dostal do sveta SEO?

S kamošmi sme počas vysokej školy založili FB stránku Technologies, ktorá má mimochodom dnes vyše 400 000 fanúšikov. Ako podnikaví študenti sme sa samozrejme snažili vyťažiť nejaké tie drobné na pivo :). Preto sme vytvorili web – blog o technológiách, do ktorého sme nasadili AdSense (Google reklamný priestor) a ťahali ľudí z Facebooku na blog, s cieľom zarobiť na reklamách.

V tom čase bol organic reach (zobrazenie príspevkov fanúšikom stránky) z postovania linkov na FB obrovský, takže s trafficom na blogu sme nemali problémy a AdSense nám poskytoval pekné vreckové k štúdiu. Až do momentu, kedy sa Facebook rozhodol zmeniť algoritmus zobrazovania príspevkov. Návštevnosť z našich FB príspevkov smerujúcich na blog začala prudko klesať, a teda aj počet kliknutí na reklamu.

Bolo načase poobzerať sa po alternatívnych spôsoboch získavania návštevnosti. Začal som viac sledovať ostatné sociálne siete a učil som sa spôsoby ako z nich získať traffic na náš blog. Doteraz ma mrzí, že sa pre slovenský trh nedá využiť sila siete reddit.com, tak ako v zahraničí.

Content a spravovanie sociálnych sietí je síce pekná vec, ale časovo veľmi náročná, preto som hľadal ešte ďalší spôsob zvýšenia návštevnosti blogu. A ako už iste tušíte, toto bol môj prvý reálny začiatok so SEO optimalizáciou. Veľkou výhodou v procese môjho SEO vzdelávania bolo, že náš blog je písaný v angličtine, čiže aj SEO bolo nutné robiť na globálnej úrovni.

Môj prvý dotyk so SEO optimalizáciou na slovenskom trhu bol, keď si mama založila škôlku v Banskej Bystrici. Zameral som sa na vtedy pre mňa novú oblasť – lokálne SEO. Dnes môžem povedať, že úsilie venované do SEO optimalizácie sa oplatilo, keďže veľa rodičov prichádza do škôlky najmä vďaka tomu, že nás nájdu v Google vyhľadávači.

Čo robíš, aby si sa v tejto oblasti stále vzdelával a neostal pozadu za novinkami?

Najlepšia škola je prax. Každá stránka je iná a prináša nové problémy, ktoré treba riešiť. Môžem povedať, že pri riešení týchto problémov som sa naučil najviac. Človek musí prečítať veľa článkov a diskusií o danom probléme, aby ho vedel opraviť, a tak sa dostane aj k ďalším informáciám.

Aby som bol však v neustálom obraze o novinkách z oblastí, ktoré ma zaujímajú, či už je to SEO, PPC, analytika alebo virtuálna realita, používam Feedly RSS čítačku. Ak ste doteraz neodoberali články pomocou RSS technológie, odporúčam začať čo najskôr – ušetríte si kopec času. Hneď vám aj prezradím, ktorý RSS feed si môžete pridať ako prvý: http://blog.paravan.sk/rss/ :).

Tretím veľmi prínosným zdrojom vedomostí a informácií sú moji kolegovia. V našej agentúre si zdieľame informácie a novinky vzájomne. Takže, keď niekto z nás zachytí dôležitú informáciu, hneď o tom máme debatu.

paravan interactive - online reklamná agentúra - tím

Sú nejaké novinky, ktoré očakávaš v oblasti SEO ešte tento rok?

Očakávam, že optimalizácia stránok pre mobilné zariadenia bude zohrávať ešte silnejšiu rolu v prihliadaní na SEO hodnotenie ako doteraz. Vyhľadávacie dopyty zadané cez mobilné zariadenia prevyšujú desktopové. Ľudia sa začínajú postupne viac a viac adaptovať na vyhľadávanie pomocou hlasu. Z toho vyplýva, že aj vyhľadávacie výrazy majú inú formu ako tie, ktoré zadávame ručne.

Nie je to tak dávno, čo Google predstavil nový systém založený na umelej inteligencii (RankBrain), ktorý pomáha pri procese zobrazenia výsledkov vyhľadávania. Zjednodušene povedané – Google vie a bude ešte lepšie rozoznávať rôzne synonymá slov, celkový kontext. Vie, o čom je váš web a na základe toho prispôsobuje výsledky.

Ak niekto vyhľadá frázu „ako mám schudnúť“, na prvých miestach sa zobrazia články so zdravou výživou. Preto očakávam, že dôležitosť content marketingu v SEO optimalizácii ešte viac porastie.

Pre všetky (nielen) malé podniky je čas rovný peniazom. Ak by mali len niekoľko hodín týždenne, ktoré môžu venovať ich SEO, ako by si mali rozdeliť tento čas?

V prvom rade treba stavať na pevných základoch. Zistiť, či ich stránka je technicky dobre spravená a či obsahuje „základné stavebné SEO piliére“. K tomu poslúži kvalitný SEO audit.

Ak je všetko v poriadku, mali by sa začať venovať content marketingu, ktorý je ruka v ruke so SEO optimalizáciou, a teda produkovať obsah blízky ich oblasti podnikania a ich zákazníkom.

Základom je zamyslieť sa a naplánovať obsah, ktorý budú publikovať a tento plán aj dodržiavať. Ak vedenie nemá čas, tak môže motivovať svojich zamestnancov k tvorbe článkov a poskytnúť im za to benefity. Content marketing má okrem zlepšenia SEO hodnotenia webu mnoho ďalších výhod.
Zvyšuje brand awereness, zlepšuje dôveryhodnosť a postavenie firmy na trhu, prináša potenciálnych zákazníkov na web a fanúšikov na sociálnych sieťach. Písanie článkov zamestnancami zvyšuje ich odbornosť a buduje ich osobný brand, čo je veľkou výhodou pre firmu, ktorá ich zamestnáva.

Page SEO audit

Sú nejaké SEO postupy, ktoré považuješ za preceňované alebo naopak podceňované?

Každá black hat technika, ktorú niekto využíva a tvrdí, že funguje je pre mňa preceňovaná. V mojich SEO začiatkoch som vyskúšal aj black hat techniky a fascinovalo ma nachádzať medzery v systéme :).

Musím ale uznať, že snažiť sa prekabátiť Google sa nevypláca. Ak by sa vaša stránka ocitla na čiernej listine, mohlo by vás to vyjsť pekne draho.

Naopak podceňované je pre mňa stále to, že firmy ignorujú dôležitosť mobilných zariadení a nemajú vôbec responzívne weby. Pričom by mohli získať konkurenčnú výhodu a zobrazovať sa v mobilnom vyhľadávači nad konkurenciou.

Taktiež lokálne SEO je na Slovensku stále nesmierne podceňované, ba až ignorované. Z vlastných skúseností by som odhadol, že minimálne 70 percent firiem nemá nastavený Google My Businness účet správne, čo je základ pri lokal SEO optimalizácii.

Istú chvíľu sa povrávalo, že budovanie backlinkov už nemá veľký efekt. Toto však nie je pravda a Off-page SEO zohráva stále veľmi významnú úlohu. Backlinky patria do top 3 SEO faktorov. Jediné, čo sa zmenilo je, že viac záleží na kvalite webu ako na kvantite webov, na ktorom sú umiestnené backlinky. Nenechajte sa preto oklamať množstvom backlinkov, ktoré vám niekto predá za „výhodnú cenu“.

Ako určuješ efektivitu SEO kampane?

Najlepším merítkom úspechu SEO kampane je feedback od zákazníkov, ktorí povedia, že našli firmu cez Google :). Toto je však v niektorých prípadoch ťažké odmerať.

Ďalší nástroj, ktorý využívam pri sledovaní efektivity je Google Analytics a sledovanie organických návštev na web. Tu porovnávam nárast týchto návštev počas rôznych období, ako aj počet transakcií (ak sa v Analytics merajú).

Tretí spôsob, ktorý používam je vyhodnocovanie pomocou sledovania pozícií umiestnenia webu v čase pre vopred zadefinované vyhľadávacie výrazy (kľúčové slová), na ktoré je prispôsobená SEO optimalizácia. To znamená či sa stránka posúva hore vo výsledkoch vyhľadávania.

Lukáš Sitár - SEO optimalizácia - rozhovor

Aké sú tie najväčšie chyby, s ktorými sa stretávaš, keď robíš poriadky v SEO nejakému klientovi?

Chybné linky vedúce na 404 stránky, absencia H1 nadpisov, neresponzívny web, neskomprimované obrázky bez alt textov a hlavne odfláknuté alebo duplicitné title a meta popisky.

Title a meta popisok sú tie dve veci, ktoré sa zobrazujú pri každej stránke vo výsledkoch vyhľadávania a rozhodujú, či na stránku kliknete alebo nie.

Napísať pútavý title s keywordom a zmestiť sa do limitu 55 znakov, nie je úplne jednoduchá záležitosť. Porovnal by som to s písaním headlinov. Každý dobrý copywritter vám povie, že napísať výstižný nadpis zaberie úsilie a čas.

Meta popisok môže mať až 155 znakov a mal by obsahovať call to action, ktorý donúti človeka navštíviť váš web. Je mi jasné, že pri veľmi obsiahlych weboch, nie je časovo možné pre každú stránku vymýšlať perfektné popisky. Dôležité je, aby aspoň hlavné vstupné stránky obsahovali dobre napísané title a popisky.

Čo všetko si schopný dosiahnuť pomocou SEO napríklad za 1 mesiac. Dá sa to vôbec nejak všeobecne kvantifikovať alebo je to skutočne od prípadu k prípadu?

Najviac ma vie pobaviť, keď vidím pri rôznych firmách, ktoré ponúkajú SEO služby čarovné slovíčko „garancia“. „Garantujeme vám prvú pozíciu v Google vyhľadávači.“ V tomto prípade, vždy spozorniem.

Na SEO vplýva obrovské množstvo faktorov (podľa posledného oficiálneho tvrdenia tri najdôležitejšie sú content, backlinky a RankBrain). Mnohé z týchto faktorov Google verejnosti neodhalil a algoritmus, ktorý je zodpovedný za výsledky vyhľadávania sa neustále mení a vylepšuje. Preto je veľmi ťažké reálne garantovať pozíciu.

Vysoké umiestnenie v Google vyhľadávači sa dá dosiahnuť zoskupením viacerých stratégií. A to pomocou SEO optimalizácie (On-page a Off-page), content marketingu, social marketingu, brand a výkonnostného marketingu.

Ak sa firma zameria len na jednu stratégiu, bude veľmi ťažké garantovať pozície. A to som ešte ani nespomenul lokálne SEO a prispôsobovanie výsledkov vyhľadávania na rôznych počítačoch a mobiloch.

SEO je dlhodobá záležitosť. Jeho ozajstný efekt pocítite až po niekoľkých mesiacoch či roku. V krátkom horizonte sa dajú SEO optimalizáciou docieliť napríklad umiestnenia v top 50 stránkach pre vyhľadávacie výrazy, na ktoré ste sa doteraz nezobrazovali vôbec. V ďalších mesiacoch ide o to, aby ste sa postupne prebojovali čo najvyššie a začali na vašu stránku klikať zákazníci.

SEO optimalizácia - progres report

Ako bude vyzerať SEO o 5 rokov?

Výsledky vyhľadávania budú oveľa osobnejšie a relevantnejšie. Rôzni ľudia uvidia úplne rozdielne výsledky pri rovnakom vyhľadávacom dopyte. Ak vám bude v roku 2021 niekto garantovať pozíciu, tak mu naozaj neverte :).

Myslím si tiež, že video content bude alfou a omegou. Video a audio transcription softwary budú oveľa premakanejšie ako je tomu dnes. Virtuálna realita sa stane bežnou súčasťou našich životov a Google bude musieť prispôsobiť výsledky vyhľadávania pre tieto nové formáty.

Svet bude ešte viac mobilnejší. SEO prenikne do sveta mobilných aplikácií a smart gadgetov, ako sú napr. Apple Watch. Pri vyhľadávaní sa bude používať prevažne hlasová komunikácia a RankBrain bude ešte inteligentnejší.

Chcel by si ešte niečo dodať?

Chcel by som sa poďakovať mojím rodičom, trénerom, kolegom z najlepšej online reklamnej agentúry na Slovensku, celému realizačnému a redakčnému tímu, ktorí mi umožnili uskutočniť tento rozhovor :). Peace