paravan logo biele

Kategórie

Čo si myslí Google o pomalých weboch a čo na to vaši návštevníci

Publikované January 22nd, 2016

Page Load Time je metrika, ktorú ste doteraz pravdepodobne vôbec nesledovali. Mali by ste – a tu sú dôvody.


Ak sa vaša stránka načítava príliš dlho, nemôžete sa hnevať, ak vás po najnovšom update algoritmu umiestni Google na nižšiu pozíciu. Penalizácie aj odmeny odzrkadľujú názor väčšiny používateľov. To znamená, že keď ste vo výsledkoch nižšie, je to preto, lebo priemerný návštevník by s vaším webom nebol spokojný.

O najvýznamnejších zmenách v algoritme sme pripravili infografiku.

Rýchle a pomalé weby

Jedným z menej spomínaných, no nemenej dôležitých faktorov umiestnenia je rýchlosť načítavania stránky (Page Load Time). Jeho význam oficiálne oznámil webmaster Googlu na svojom blogu ešte v roku 2010. S nástupom mobilnej éry je tento faktor stále dôležitejší a vy by ste ho nemali prehliadať.

Tento obrázok dokazuje, že stránky s loadovacím časom nad dve sekundy sú prakticky nepoužiteľné. Predstavte si samého seba, ako s megarýchlym 4G internetom musíte čakať už aj tie dve sekundy, než sa vám otvorí homepage. Hovorí sa, že pred očami vám vtedy prebehne celý život.

Používateľský ideál je 0,2 sekundy:

zdroj obrázka

Rýchlosť načítavania vašej stránky môžete zistiť viacerými online nástrojmi. Jedným z najlepších sú vaše Google Analytics. Preklikajte sa cez záložku Behaviour > Site speed > Overview a nájdete takýto krásny graf:


Zdroj obrázka

Používatelia neznášajú čakanie

Z prieskumov vyplýva, že až trištvrte potenciálnych návštev zavrie načítavanie, ak presiahne tri sekundy, pretože ľudia považujú slabý výkon stránky za dôkaz jej nedôveryhodnosti. Takmer 80% návštevníkov sa na ňu nikdy nevráti a aspoň polovica o tom povie svojim známym. Akonáhle stratíte aj ich dôveru, od straty ich peňazí vás delí malé X v rohu prehliadača.

Ešte máte šancu

Ďalší nástroj priamo z výrobne Googlu vám odmeria rýchlostné skóre stránky a poradí vám, čo konkrétne treba zlepšiť, aby ste mali plných 100 bodov.

Navštívte túto stránku, zadajte adresu a počkajte. Červené výkričníky upravte prv, než pôjdete spať. Sú to často chyby v kóde alebo zbytočné veľké obrázky.

V oranžovej zóne sú chyby, ktoré by sa zišli napraviť, ale ak nemáte teraz dosť financií na väčšie zásahy, môžu ešte počkať. Zelené sú tradične dobré.

Pri toľkých faktoroch, ktorými môžete poškodiť svoju pozíciu vo vyhľadávaní, je rýchlosť načítavania taký triviálny, že by bola škoda naň zabudnúť. Dajte si tú námahu a zlepšite svoju pozíciu. My zariadime všetko ostatné.