paravan logo biele

Kategórie

By Design: Konferencia svetového formátu [report]

Publikované June 1st, 2018

V sobotu 12. mája sa v bratislavskom divadle Pavla Országha Hviezdoslava konala v poradí už piata, veľmi úspešná konferencia s názvom By Design!. Aj tento rok bolo jej hlavným cieľom spojiť biznis s dizajnom. Boli sme skontrolovať, či sa jej to podarilo.

Akcia, ktorá sa každý rok vypredá

Pre tých, čo o nej ešte nepočuli: Prvý ročník sa konal v roku 2014. Nápad skrsol v hlavách slovenských dizajnérov, ktorí chceli vytvoriť nové, výnimočné podujatie, kde by sa diskutovalo, ako inak, o dizajne. A najmä, na Slovensku. Ako vravia organizátori: Aby svetoví dizajnéri mali dôvod prísť do Bratislavy a mohli pozdvihnúť a inšpirovať našu dizajnovú scénu.


Konferencia vznikla zo spolupráce BACK-SPACE a Milk Studia. Už prvý ročník bol veľmi úspešný, podarilo sa vypredať. Nasledujúce ročníky zaznamenali rovnaký priebeh. Pre veľký záujem sa už niekoľko mesiacov pred samotnou konferenciou celý projekt musel presťahovať do väčších priestorov divadla P. O. Hviezdoslava.

 

#sobota na @bydesignconf 🚩🙋🏼‍♀️ . . . #bydesignconf #bratislava

Príspevok, ktorý zdieľa LeSimple (@lesimple),

Počas piatich rokov existencie sa na konferenciách zúčastnili kreatívci, ktorí hovorili o svojich skúsenostiach zo svetoznámych firiem ako Google, Spotify, Facebook, Dropbox, Airbnb, či Basecamp. A taktiež dizajnéri, ktorých výsledky práce boli publikované vo Washington Post Magazine, TIME Magazine, The Shanghai Biennale, vystavené v svetoznámych galériách, publikované ako knižné výtlačky, či využívané celosvetovými značkami ako napríklad Renault, Gucci, či Nike pri prezentácii svojich produktov. Už chápeš, prečo ten prívlastok “svetová”?

Aký je stav dizajnu v roku 2018?

Tohtoročná konferencia začala tak, ako by každá správna konferencia začínať aj mala. Bohatými raňajkami. 🙂 Tie každého návštevníka naladili na dobrú vlnu. Takisto posilnili pred celodenným programom, ktorý končil až neskoro večer.

Už v ranných hodinách bolo počuť, že konferencia neprilákala len Bratislavčanov. Začuli sme angličtinu aj nemčinu v rôznych akcentoch. Angličtina počas celého eventu bola MUST.

Kozmický Eike König

Prišiel na pódium ako prvý, a aj tak si naňho do konca konferencie nezabudol. Eike König je profesor, renomovaný grafický dizajnér, ale najmä − človek prešpikovaný temperamentom. Jeho prednáška bola úplne iná ako ostatné, spojil v nej prvky hudby, videa, tanca, spevu a humoru. Aj týmto chcel dať najavo, že dizajn je prítomný úplne všade a je len na nás, ako ho vnímame a spracujeme.

 

First talk of the day, Eike König on stage! #bydesignconf @eikekoenig

Príspevok, ktorý zdieľa By Design Conference (@bydesignconf),

Aby sme však neopomenuli jeho prácu, je zakladateľom kreatívneho štúdia HORT, v ktorom momentálne pracuje 7 ľudí, ale za roky jeho existencie sa v ňom premlelo už niekoľko desiatok dizajnérov. Je známe predovšetkým pre svoj emotívny, hravý ale vždy uvážlivý prístup. Vďaka skúsenostiam si dnes už klientov vyberajú.

Z Eikových pikošiek vyberáme: Športová značka Nike ho pred niekoľkými rokmi oslovila s návrhom spolupráce. Keďže sa mu však rozpočet nezdal dostatočný na také komplexné zadanie, ponuku odmietol. To v Nike nečakali. Zaslali ponuku druhýkrát. Až na tretí pokus sa naozaj dohodli.

Ponaučenie? Ak chcete robiť niečo správne a naozaj dobre, nikdy nesmiete ísť pod cenu. Z tejto jednorazovej spolupráce je dnes už dlhoročná. Eike pripravuje komplexné riešenia predovšetkým pri prezentácii nových produktov pre novinárov. Naposledy tak bolo pri predstavení rady LeBron. Nadizajnoval krabicu, z ktorej si si aj vy vytiahol/vytiahla svoje „najky“.

A čo zvyšok speakrov?

Pódium ďalej patrilo aj Sagi Haviv, dizajnérovi a učiteľovi z New Yorku, zodpovedného napríklad za logá National Geographic, Pražskej ZOO, WTA, Chase, či spoločnosti Mobil.

Priestor dostal aj Mr. Bingo, ktorý sa stal známym vďaka svojmu hejt mailu. Ľudia si od neho mohli objednať ručne napísanú a ilustrovanú pohľadnicu. Namiesto milého pozdravu však adresát dostal spŕšku urážok. Zbierka týchto pohľadníc bola dokonca vydaná ako kniha a taktiež vystavená v niekoľkých galériách. Odporúčame si ich vyhľadať v Googli, stoja za to.

 

Cute thankyou note from @mr_bingstagram for selling 100pcs of his book at @bydesignconf ❤️ #hatemail #mrbingo #bydesignconf #jetozlaticko #books #booksigning

Príspevok, ktorý zdieľa Nataša Juráčková (@_natasiak_),

Ženskou zastupiteľkou bola Jenna Bilotta, aktuálne produktová dizajnérka v spoločnosti Dropbox. Počas svojej zatiaľ krátkej, ale úspešnej kariéry stihla po skúsenostiach z Google a Youtube založiť a úspešne predať svoj vlastný start-up Avocado. Niekoľké prvky, ktoré nadizajnovala pre YouTube a Gmail, sú aj po niekoľkých rokoch stále funkčné a neupravené. A to aj napriek rôznym aktualizáciám, ktoré Google za ten čas vypustil.

Ben Wright založil spoločnosť Design Studio po jeho ukončení štúdia v Londýne. Dnes má firma pobočky po celom svete vrátane Sydney a San Francisca. Ben rozprával predovšetkým o spolupráci s firmou Airbnb. Zdôraznil, aké je dôležité, aby ste pochopili svojho zákazníka a úplne mu rozumeli.

Aj to bolo dôvodom, prečo vo svojom štúdiu začali poskytovať ubytovanie cez Airbnb. Niektorí využívali ubytko Airbnb po celom svete a zároveň ubytovávali hostí aj u seba. No a v neposlednom rade sa niekoľko dizajnérov vymenilo v práci s pracovníkmi Airbnb, aby sa navzájom pochopili a zistili, ako reálne vyzerá práca toho druhého. Výsledkom tohto procesu bol dnes už známy a aktuálny koncept.

 

@ben_designstudio 👏 #bydesignconf #design #talks #inspo

Príspevok, ktorý zdieľa Simona Lichá (@simlychee),

Vidíme sa aj o rok

Tento ročník pokračoval vo svojom tradičnom duchu a naozaj priniesol veľa výnimočného. Ďakujeme organizátorom za ich dobre odvedenú prácu a za osobnosti, ktoré cestovali do Bratislavy zo Sydney, New Yorku, či iných miest len na jeden deň, aby s nami zdieľali svoje skúsenosti.

Každý dizajnér, podnikateľ, marketér alebo akákoľvek kreatívna duša si z konferencie mohla odniesť kvantum poznatkov a ešte viac inšpirácie. A ako bonus, svet má o kúsok viac motivácie nájsť Slovensko na mape. 🙂

 

Thank you for this wonderfull experince! Amazing speakers, amazing audience. Looking forward to meet you all at the next #bydesignconf

Príspevok, ktorý zdieľa By Design Conference (@bydesignconf),

Autor:

Malá agentúra s veľkým cieľom: Dôsledne sa postarať o každého klienta.

viac od autora