paravan logo biele

Kategórie

Best practices pre displejovú reklamu

Publikované March 4th, 2016

Nezáleží či spúšťate svoju prvú kampaň alebo ste ostrieľaný marketér. Týchto zopár rád sa vám hodí tak či tak.


Teoretické znalosti z certifikátov či príručiek sú dobrý základ. Pre hladkú a efektívnu kampaň však potrebujete mať aj kontext a sem-tam aj radu, čomu sa vyhnúť.

Za našich viac ako 10 rokov biznise sme narobili veľa chýb, z ktorých sme sa poučili. Poučte sa aj vy, aby ste ich nemuseli opakovať 🙂

Ak spúšťate svoju bannerovú prvú kampaň, pripravte sa na nasledovný proces

Úlohou mediálnej agentúry je – veľmi zjednodušene – nasadzovať vaše bannery. Nasadíme ich tak, aby prinášali čo najvyšší výkon, čiže navrhneme médiá, v ktorých je najväčšia pravdepodobnosť, že nájdeme vašich zákazníkov.

Ak by ste napriamo oslovili nejaký server, predá vám čokoľvek. Agentúra zodpovedá za výsledky, takže kampaň optimalizujeme pre maximálny výsledok.

Najprv pripravíme mediaplán – teda rozvrh toho, kedy a kde bude vaša reklama bežať. Keď si ho spoločne schválime, môžete začať vyrábať bannery. S touto časťou kampane vám vieme pomôcť tiež, ideálne keď k nám prídete aspoň so storyboardom.

Pri mediálnom plánovaní používame formáty, ktoré sa nám osvedčili ako najefektívnejšie. Nikdy vám nasilu nepredávame celé portfólio.

Kým na Slovensku nie sú skyscraper bannery veľmi klikané, na českom trhu patria medzi efektívne. Pri plánovaní navrhujeme klientovi vždy plochy s dobrým zásahom, umiestnením a efektivitou.

Chcete si nakúpiť médiá predsalen sami? Dávajte pozor na model nákupu. Každý má svoje výhody a nevýhody. Mediálne servery často predávajú zobrazenia v balíčkoch – napríklad vám predajú 1 000 000 zobrazení.

Výhodou je, že takýto model nákupu je veľmi lacný. Absolútne však vylučuje akékoľvek cielenie – nízka cena nedovoľuje médiu venovať sa cieleniu vašej kampane. Preto odporúčame takéto nasadenie iba pri awarenessových kampaniach, pri ktorých je dôležitejšia vizibilita než výkon.

Pri nákupe na CPT – teda v tisíckach zobrazení – sa dá kampaň cieliť omnoho lepšie. Bežne môžete cieliť podľa lokality užívateľa či demografie – veku a pohlavia. Najlepšie to funguje pri serveroch, ktoré majú veľké množstvá registrovaných užívateľov, ako napríklad Azet.

Ak už máte za sebou niekoľko kampaní, myslite na toto

Neštandardné riešenia idú do… No… Do stratena. Nie je to len kvôli tomu, že flash je mŕtvy, ale aj kvôli rastúcemu objemu mobilného trafficu. „V jednoduchosti je krása“ je extrémne dôležité pravidlo, pretože v performance marketingu platí „v jednoduchosti je efektivita“.

Banner nie je leták. Počet slajdov a množstvo textu by mali zostať výrazne limitované. Odporúčame vám – investujte do poriadneho copywritera, ktorý dokáže jeden odsek textu povedať jedným headlinom, pretože ľudia nechodia pozerať bannery ako filmy v kine.

V kreatíve si môžete na Slovensku aj v Čechách dovoliť relatívne veľa. Za kopec rokov rôznych spoluprác sme nemali žiadnu zrušenú kreatívu. Niekedy sa stane, že niečo nevyhovuje po technickej stránke, no s obsahom bannerov nebol problém nikdy.

Pri Googli je to omnoho zložitejšie. Ak napríklad používate fotku modela či modelky, vždy musí byť vidieť aspoň kúsok odevu.

Príklad: osoba drží v rukách plagát s vašim headlinom, ktorý zakrýva väčšinu tela a má hoci len nahé ramená – ak odnikiaľ nevytŕča aspoň kúsok odevu, je to implikovaná nahota.

Google vyhodnocuje kreatívu veľmi netransparentne, buďte preto opatrní. Facebook je na tom podobne – ten používa čarovné slovíčko „priveľa kože“.

Pri vyhodnocovaní kampaní je vždy dobré mať nasadenú aj metriku tretej strany. My napríklad používame Gemius. Takto budete mať kontrolu nad dátami a nie ste odkázaní len na report od média, v ktorom vaša reklama beží. S Gemiusom získavame dostatok dát, ktoré vieme vyhodnocovať a tak zlepšovať budúce kampane.

Médium vám odovzdá iba info o tom, že dodalo 500 000 zobrazení a z nich bolo 230 kliknutí. Z takéhoto reportu nie ste veľmi múdri a navyše, vyzerá to ako neefektívna kampaň.

Vďaka metrikám tretích strán vieme zmerať aj frekvenciu zobrazení, zásah a unikátny zásah. Tak zistíme, že 500 000 zobrazení bolo v skutočnosti len 15 000 unikátnych užívateľov. A to je v pomere k 230 kliknutiam násobne lepší vysledok.

Autor:

Exceluje v analýzach, analyzuje v Exceli. Rozumie si s Googlom, aj so svojimi klientmi.

viac od autora