paravan logo biele

Kategórie

paravanketa: Aký obsah sledujú naši online marketéri?

Publikované September 24th, 2020

Kde hľadáme aktuálne novinky a sledujeme trendy zo sveta online marketingu a čo konzumujeme vo voľnom čase?

Vyspovedali sme naše copywriterky, ktoré sa starajú o tvorbu online obsahu, grafických dizajnérov, ktorí sa starajú o to, aby nejako vyzeral, SEO špecialistu, ktorý dohliada na to, aby aj fungoval, a nášho šéfa, ktorý dohliada na nás všetkých. 🙂

Stanka, copywriterka a dievča na Facebooky:

stanka paravan 1

Pre tipy ohľadom copywritingu si chodím prakticky všade – hľadám ich v každom blogovom článku, ktorý prečítam a nájdem v ňom nejakú inšpiráciu. Radila som sa aj s Copybloggerom a teraz si rozširujem vedomosti o content marketingu cez online kurz HubSpot Academy. Nenaučí len základy, ale poskytne tipy aj pre jeho rôznorodé využitie naprieč sociálnymi sieťami.

Keďže spravujem aj Facebook kampane a starám sa o obsah Facebook stránok našich klientov, pre výkonnostné rady sledujem newsfeed.cz, Davida Lorincza a jeho Modrú krev alebo Jona Loomera.

Technologické novinky a nové fičúrky zo sveta social mi servíruje TechCrunch alebo párminútové podcastíky od Bufferu.

Pri rannej kávičke a ceste do práce mi v slúchadlách hrá podcast Dobré ráno od SME alebo ma rozosmieva Conan O’Brien Needs a Friend.

Katka, grafická dizajnérka:

katka paravan

Od konca apríla pravidelne sledujem Creative Academy, ktorí spustili sériu inšpiratívnych a vzdelávacích videí na Facebooku so známymi slovenskými marketérmi z agentúrneho aj klientskeho prostredia. Sú voľne prístupné pre všetkých, zaplatíte len svojím časom. 🙂 Za zmienku stojí aj inšpiratívny FB profil Creative Bloq.

Medzi moje obľúbené stránky patrí Identity Designed, kde môžete vidieť ukážky veľmi pekných vizuálnych identít z rôznych kútov sveta. Je zaujímavé sledovať, ako sa dizajnéri na danú tému pozerajú a ako sa postupne dopracujú k finálnemu výsledku.

Pre grafikov s predplateným Netflixom určite odporúčam seriál Abstract: The Art of Design. Nazriete do hlavy moderným tvorcom a uvidíte, ako ovplyvnili náš každodenný život. Niektoré časti nájdete už aj na YouTube.

Ak si potrebujem spraviť rešerš a hľadám inšpiráciu, mojím verným pomocníkom je Pinterest.

V rámci voľného času som však prestala neustále sledovať iba veci o dizajne, pretože najlepšie inšpirácie prichádzajú z vonku. Snažím sa stretávať s ľuďmi, s ktorými nemám rovnaký pohľad na svet, čo mi občas pomôže sa na niektoré veci pozerať inak.

Andrej, SEO špecialista:

andrej paravan

Z podcastov odporúčam Authority Hacker, kde sú zaujímavé informácie a pravidelne pribúdajú aj case studies zo sveta SEO. Ak sa zaujímate o linkbuilding, určite dajte šancu Backlinko – oplatí sa prihlásiť aj na odber newslettra. Nájdete tam pomerne veľké prípadové štúdie, aj keď prevažne z US trhu, takže nie všetko naplno aplikujete aj u nás.

Na odber odporúčam aj Neila Patela, ktorý ma o SEO a linkbuildingu množstvo videí a taktiež vyvinul zaujímavý nástroj, ktorý je aj vo free verzii – “Ubersuggest”. Sledovať sa určite oplatí aj Search Engine Land, kde je množstvo SEO článkov opierajúcich sa o vyjadrenia od oficiálnych pracovníkov Google.

Mojím najobľúbenejším podcastom je určite podnicast.com od Petra Chodelku – úspešného slovenského startupistu, ktorého môžete stretnúť na rôznych konferenciách. Podcast je obsahovo orientovaný na podnikateľov, ktorí tam nájdu množstvo inšpiratívnych rozhovorov.

Authority Hacker · #214 – You Are Wasting Your Time On Broken Link Building: Here’s Why

Odporúčam aj Ecommerce Bridge, kde nájdete množstvo informácií o SEO, ale aj z iných marketingových a biznisových zákutí. Tvoria množstvo obsahu v rôznych formátoch, takže si môžete vybrať, čo vám vyhovuje – publikujú články, videorozhovory aj podcasty. Dobrý prehľad vám prinesie aj Marketeris, ktorý aktuálne marketingové články overí svojimi internými kurátormi a zverejní na svojom webe.

Vo voľnom čase počúvam najmä podcasty Dejiny SME alebo Muži mužom.

Sebi, grafický dizajnér a web developer:

sebi paravan

Inšpiráciu pre grafiku hľadám na YouTube kanáloch tutvid (užitočné tutoriály), Flux (weby a ich recenzie), Andrey Lebrov (VFX a vychytávky ako si zlepšiť pipeline), Will Paterson (TOP kanál pre tipy, ako na dizajn loga a handwriting), FlippedNormals (naučia pracovať v programoch pre 3D grafiku), alebo u Marca Bruneta (kresba).

Veľmi ma baví sledovať kanál agentúry Blind, ktorá dáva skvelý prehľad o tom, ako robiť kvalitné projekty, keď ste veľkým hráčom. Matthew Encina mi pomáha upratať workspace a správne nastaviť time management.

Aj keď by sa mohlo zdať, že podcasty pre grafikov sú ten najzbytočnejší content na internete, nie je to pravda. Určite sa oplatí vypočuť si The Futur with Chris Do, The Logo Geek Podcast alebo Overtime by Dribble.

Rád si vypočujem aj The Ground Up Show by Matt D’Avella o tom, ako si správne a efektívne nastaviť priority. Takisto odoberám podcast Teamistry, kde nájdete zaujímavé príbehy o tímovej spolupráci. Odporúčam najmä časť o tom, ako sa osvetlila prvá ulica v NYC alebo o expedíciách na severný a južný pól.

Na YouTube si rád večer pozriem zábavné insighty z VFX studia a natáčania filmov na Corridor Crew, skontrolujem najnovšie technologické vychytávky, alebo si pozriem video o investovaní.

Peťo, CEO:

peto paravan

Najradšej čítam Forbes.sk a Startitup.sk, keďže je v nich množstvo zaujímavých a inšpiratívnych článkov a rozhovorov. Mám rád príbehy vzniku spoločností a ich úspechu. Snažím sa v tom vždy nájsť niečo aj pre nás v paravane.

Moje koníčky sú dobré jedlo, káva a sledovanie toho, čo sa v Bratislave stavia. Preto medzi moje obľúbené profily na sociálnych sieťach patria:

@foo.destination – michelinská reštaurácia, kvalitná gastronómia a káva

@tasteofprague – sprievodca kvalitným gastrom najmä v Prahe

@cojebratislava – sprievodca kvalitným a novým gastrom v Bratislave

@yesinmybratislava – urbanista, ktory prináša novinky ohľadom výstavby a zaujímavých projektov v Bratislave.

View this post on Instagram

A post shared by Čoje (@cojebratislava) on

Evelyn, špecialistka na sociálne siete a iné obsahové záležitosti:

evelyn paravan 1
evelyn paravan 1

Pre celkový prehľad a exekúciu aktuálnych trendov sa každý rok teším na reklamné „Oscary“ – Cannes Lions a myslím si, že aj mnohé ďalšie festivaly oslavujúce kreativitu urobili za posledné roky veľké kroky v tom, ako dostať k marketérom to najlepšie z tejto brandže z celého sveta.

Pri písaní mi (paradoxne) často pomáhajú Ted Talks. Mám z nich pocit, že sa snažia svoje publikum učiť a viesť k ľudskosti a tolerancii.

Inšpirujú ma aj moderní vedci a myslitelia, ktorí sa nám neustále snažia dostať pod kožu a zisťujú, prečo rozmýšľame ako rozmýšľame, a ako náš spôsob myslenia ovplyvniť či dokonca aj nastálo upraviť. Mám napríklad veľmi rada štúdie a práce Dana Arielyho, ktorého závery sa dodnes k nám dostávajú v nových a nových podobách. Za hlbšie zamyslenie určite stoja myšlienky aj Daniela Kahnemana, N. N. Taleba, Naomi Klein, Y. N. Harariho, atď.

Vo voľnom čase ale s obľubou sledujem hlavne online content venovaný Japonsku:

  • Videá Journeys in Japan ma často dostanú na miesta, ktoré som nemala príležitosť navštíviť a udržiavajú ma v kontakte so svojou obľúbenou krajinou.
  • Keďže som otaku ako sa patrí, ktorého už má anime aj manga priemysel dávno v hrsti, nájdete ma často sledovať aj vášnivé debaty, videá, či recenzie tzv. „anituberov“ ako Nux Taku, TheAnimeMan, Gigguk, ViniiTube, atď.
  • IG profily @halno, @a_aizawa, @mitsuru_wakabayashi, @_tuck4, @japanawaits, @spatialflow či @tokyofashion by mohli (aspoň vizuálne) zaujať aj nejapanofilov. 🙂
  • Na kórejskej platforme Webtoon môžete zadarmo čítať komiksy, ktoré sú už stopercentne navrhované pre online prostredie. Ak si myslíte, že vás tam čakajú iba jednoduché a prvoplánové materiály, tak ste poriadne zaspali dobu.
View this post on Instagram

A post shared by Halno Kujiraoka (@halno) on

Čo sa týka psychológie, filozofie, morálnych dilem, budovania sveta a zaujímavých spoločností, vývoja postáv a celkovo príbehov, pri čítaní kórejskej mangy (manhwa) Tower of God (a mnohých ďalších) objavíte úplne nové dimenzie, na ktoré u nás či na západe ešte ani slnko nevyšlo.

A aký online obsah sledujete vy?

Ktorým kanálom, social profilom, newslettrom alebo podcastom holdujete? Budeme radi, ak nás inšpirujete a rozšírite naše marketingové obzory!

PRO TIP: Ak sa vám zdá, že bolo marketingových tipov málo, prihlásiť sa dá aj na odber noviniek od paravanu:

Autor:

Malá agentúra s veľkým cieľom: Dôsledne sa postarať o každého klienta.

viac od autora